ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenistů: Nácvik sociálních dovedností

Výkon tenisty je ovlivňován i charakterem sociálních vazeb v družstvu i v oddíle. Chápání konkurence a kooperace je pro tenistu důležité. V utkání hraje sám za sebe a často i proti hráčům, se kterými má navázány přátelské vztahy. Rozlišení a oddělení těchto vztahů v utkání a po utkání je podstatnou podmínkou zachování hráčovy vysoké výkonnosti. Přátelské či neutrální vztahy mimo utkání hráče uklidňují, zatímco vztahy nepříjemné či nepřátelské mohou hráče zatěžovat.
ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Mentální trénink

Záběr psychologie tenisu je širokospektrální. Hráč by se měl od počátku tenisové kariéry pravidelně a nenásilně seznamovat se základními psychologickými poznatky, které se týkají rozvoje jeho osobnosti. Pod pojmem mentální trénink by si měl umět hráč představit celou řadu aktivit, které provází tréninkový proces, utkání jednotlivců i družstev i mimosportovní činnosti, které se tenisu přímo netýkají.
ČÍST VÍCE

Psychologická příprava tenisty

Soutěžní výkon tenisty je sycen zhruba 40 - 60% psychicky, tzn. že podíl psychiky na výkonu je čtyřiceti až šedesátiprocentní. Zbytek procent se tedy týká technicko - taktické a kondiční (tělesné) přípravy. V tréninku je podíl psychiky procentuálně nižší - 10 - 20 %. Už tyto informace dávají jasný signál o důležitosti psychologické přípravy tenistů.
ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Regulace motivačních trsů

Motivační příprava tenisty se týká několika různých momentů: 1. Způsobu a důvod, jakým se hráč dostal k tenisu. 2. Udržení dlouhodobé motivace pro trénink a pro utkání. 3. Utváření výkonové motivace pro trénink a pro utkání. 4. Navození a řízení aktuální výkonové motivace před tréninkem a utkáním nebo v jejich průběhu. 5. Motivace sociální.
ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Nácvik standardních situací

Záměrem modelovaného tréninku je vytvoření dostatečného množství herních vzorců, účinných jednání v průběhu utkání. Modelovaným tréninkem imitujeme, pokud lze, psychologické, fyziologické, sociální, fyzikální, klimatické i herní podmínky soutěží - obecně i specificky.
ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Stupňování a obměňování zátěží

Stupňování má zvyšovat specifickou psychofyzickou odolnost hráče, a to přiměřeně k jeho dosažené dispoziční struktuře. Obměňování zátěží fyzických a psychických utváří u jedince různé typy psychofyzické odolnosti a odstraňuje emočně monotónost dřiny.
ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenistů: Regulace aktuálních psychických stavů

Optimalizace úrovně aktivačně - motivačně - emoční vzhledem k časovým charakteristikám sportovního výkonu je podstatnou složkou psychologické přípravy hráče. Dynamika i oscilace jednotlivých komponent psychických stavů je nutnou podmínkou trvalejšího udržení sportovní výkonnosti. Tyto komponenty se vzájemně ovlivňují, jsou subsystémově i systémově provázané a jsou funkční jako celek. Jejich příliš nízká či příliš vysoká úroveň negativně ovlivňuje kvalitu výkonu. K regulaci aktuálních psychických stavů se používá různých biologických, fyziologických, psychologických a pedagogických prostředků.
ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenistů: Intelektová příprava

Intelektová příprava znamená rozvoj poznávacích procesů systematickým a specificky zaměřeným učením. Pomáhá rozvíjet vysoké poznávací funkce a zapojovat je do hry. Technicko - taktickými a psychologickými variantami řešení herních situací se utváří a rozvíjí tzv. hráčská inteligence i řada důležitých poznatků, vztahujících se k tréninkovému procesu, soutěžení i celému životnímu stylu.
ČÍST VÍCE

Dynamika herního výkonu v tenise z hlediska psychologie

V tenise neexistuje remíza. Hráč může v zápase několikrát psychicky stoupat i padat podle toho, jak se zápas vyvíjí. Protože jde o sport individuální, o konkrétním průběhu i výsledku rozhoduje v největší míře on sám, pochopitelně i v závislosti na výkonu a aktuálním vyladění soupeře. Nezbytnou podmínkou dobrého výkonu v tenise je nepochybně znalost kritických míst relevantní činnosti.
ČÍST VÍCE

Mentální pyramidy sportovního výkonu

Sportovní výkonnost ve sportu je realizovaná prostřednictvím různých pohybových úkonů. Každá sportovní disciplína má svá pohybová specifika. Úspěšnost či selhávání sportovců se manifestuje právě v pohybové sféře výkonu. Odborníci často hodnotí právě tuto výsledkovou část operací, která ve skutečnosti ukazuje různé hladiny (vrstvy) úspěšného/neúspěšného zvládnutí mentální pyramidy sportovního výkonu, tedy psychofyziologických procesů, vedoucích ke konkrétnímu cíli.
ČÍST VÍCE

Psychika OK a K.O. aneb co v zápase nejvíce rozhoduje

Zápas, na který se oba hráči připravovali, začíná a neviditelné se brzy stává viditelným; kdo se na střet psychotaktik připravil lépe a kdo hůř? Projeví se to hned v prvních dvaceti minutách, což obvykle bývají čtyři či pět gamů. Kvalita se ukáže ve vyšší produktivitě a menším počtu chyb při rozhodování. Nebo také v tom, jestli se hráč snaží aktivně body ukončovat a přitom ví, že to je lepší varianta, nebo si spíše počká na chyby soupeře.
ČÍST VÍCE

Když nevíme co, proč trénujeme? Cíl nesmí chybět! Bez Break2win ani „ránu“!

K čemu potřebujeme rozebírat zápasy? Tenisový zápas je moment, kdy hráč ukazuje, co se doposud naučil. Zátěžové situace, které každý zápas provází, hráč zvládá buď lépe či hůře. Jejich rozbor vede k návrhu dalšího „celkového tréninku“ hráče.
ČÍST VÍCE

Taktika pod lupou

Taktika ho podržela, takticky zcela nezvládnutý zápas, na podání měl dobrou taktiku, taktika hry se průběžně měnila, takticky jí nevyšel začátek rozhodujícího setu, atd. Takové věty často slýcháme od hráčů, trenérů či komentátorů. Co ale vlastně míní slovem taktika? Taktika je slovo, které každý používá, ale rozumí mu každý stejně? Přitom nikdo nepochybuje, že je taktika důležitá. Taktice se věnuje řada tenisových expertů. Richard Schönborn, Mercer Beasley, Vic Braden, Svatopluk Stojan, Brad Gilbert, Jindřich Höhm a další tenisoví experti zkoumají taktiku a její záludnosti z nejrůznějších úhlů pohledu. Popisují různé herní situace a jak je takticky zvládat. Zvládnutá taktika ještě neznamená, že zápas hráč vyhraje, ale pomáhá zápasy dobře začít, průběžně zvládat, a třeba i otáčet. Prostě hrát kvalitní tenis. My budeme taktiku chápat jako návod na jednání hráče před zápasem, v jeho průběhu i po něm.
ČÍST VÍCE

Poslední úspěchy Wozniacké se jmenují Kotyza. Víte proč?

I hotoví tenisté někdy potřebují upravit techniku. Jako třeba Caroline Wozniacká. Přestože spolupráce bývalé světové jedničky s koučem Davidem Kotyzou trvala krátce, zásadně změnil její forhend, což ji přivedlo k pozdějším úspěchům. V analýze rozebíráme, co a proč Kotyza na forhendu Dánky upravil.
ČÍST VÍCE

Víme, co rozhodlo. Djokovič vs. Veselý: Remíza aneb psychologická výhra

Málokdo se může pochlubit kladnou bilancí vzájemných zápasů s Novakem Djokovičem. Jiří Veselý ano. Rozebereme zápas 2. kola v Monte Carlu 2016, který z pohledu »druhého skóre« skončil remízou – oba hráči totiž získali 84 bodů. Veselý ho vyhrál po setech 6:4, 2:6, 6:4. Proč? Zdůrazníme především psychologické a taktické aspekty zápasu.
ČÍST VÍCE

Tenisová matematika

Organizace tenisových soutěží zajišťuje, že v zápasech hrají přibližně stejně silní soupeři. Nesetkávají se profesionál s amatérem, dospělý s žákem, muž se ženou atd. I největších turnajů se účastní max. 128 hráčů a to na základě předchozích výsledků. To není moc vzhledem k počtu tenistů a tenistek. Takže potenciální vyrovnanost v každém zápase je zajištěna. Proto se pravidelně také stává, že v prvním kole turnaje prohraje favorit. V médiích je to hodnoceno jako překvapení, ale je to správné? Přece všichni, kdo se na turnaj dostanou, jsou tenisově konkurenceschopní a zápasy jsou vesměs velmi vyrovnané.
ČÍST VÍCE

Break2win z pohledu špičkových trenérů: David Kotyza, David Kunst, Petr Pála

Snem každého trenéra je mít k dispozici použitelný nástroj, který mu dává nespornou výhodu nad jiným trenérem, a umožňuje porážet soupeře tím, že „ví více než ti druzí“. Nejen ho mít, ale moci ho i používat různým způsobem. Trenér buď může analyzovat hru vlastního hráče, sledovat jeho vývoj, nebo do detailu rozebrat hru soupeřů, nebo si dokonce zkusit koučovat live zápas tam, kde to je povoleno. Může tak takticky postavit proti sobě „sílu“ svého hráče versus „slabiny“ soupeře, a tím snáze zvítězit.

ČÍST VÍCE

Jak porazit Djokoviče?

Rok 2015 byl pro Djokoviče – a zřejmě nejenom pro něj – zcela výjimečný. Taková dominance jednoho hráče snad nemá v moderní historii tenisu obdoby. V čem je tajemství hry srbského tenisty? Je skutečně o tolik lepší než ostatní, nebo jeho soupeři jenom nevědí, jak ho porazit? Pokusili jsme se metodikou Break2win najít odpověď v datech deseti jeho zápasů.

Text: JIŘÍ KAŠPAR, JIŘÍ ŠLÉDR

ČÍST VÍCE

Tajemství Agnieszky R.

Text: Jiří Kašpar, Jiří Šlédr

Na ženském okruhu WTA je málo tak zajímavých hráček jako Agnieszka Radwaňská. Jejím největším úspěchem je nepochybně letošní vítězství na WTA Tour Championships v Singapuru, kde ve finále porazila Petru Kvitovou. Je zajímavé, že obě hráčky se na tomto turnaji utkaly pokaždé v posledních pěti ročnících s bilancí 3:2 ve prospěch Radwaňské. A i když patří do stejné generace a dělí je od sebe jediný rok, každá je úplně jiná.

ČÍST VÍCE

Zakončovat nebo nezakončovat?

Rozbor taktiky utkání Murray vs. Dimitrov v osmifinále v Cincinnati v roce 2015.Z hlediska skóre šlo o absolutně vyrovnaný zápas. Proč tedy nakonec Murray vyhrál? V čem se hráči lišili? 

Základní údaje: 

Zápas trval 2:54 h, z toho se hrálo 26 minut a přestávky trvaly 2:28 h 

Hrálo se 229 bodů, z toho Murray vyhrál 115 bodů, Dimitrov 114 

Murray zahrál 19 vítězných úderů a udělal 13 vynucených a 54 nevynucených chyb 

Dimitrov zahrál 47 vítězných úderů a udělal 9 vynucených a 87 nevynucených chyb 

Oba hráči 5x prohráli svoje podání

ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenistů: Nácvik sociálních dovedností

ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Mentální trénink

ČÍST VÍCE

Psychologická příprava tenisty

ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Regulace motivačních trsů

ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Nácvik standardních situací

ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenisty: Stupňování a obměňování zátěží

ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenistů: Regulace aktuálních psychických stavů

ČÍST VÍCE

Mentální příprava tenistů: Intelektová příprava

ČÍST VÍCE

Dynamika herního výkonu v tenise z hlediska psychologie

ČÍST VÍCE

Mentální pyramidy sportovního výkonu

ČÍST VÍCE

Psychika OK a K.O. aneb co v zápase nejvíce rozhoduje

ČÍST VÍCE

Když nevíme co, proč trénujeme? Cíl nesmí chybět! Bez Break2win ani „ránu“!

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

Všechna práva vyhrazna, 2018
info@psycho4sport.com, +420 608 028 339, Praha