Tajemství Agnieszky R.

ilustrační obrázek
Další 3 fotografie v galerii

Text: Jiří Kašpar, Jiří Šlédr

Na ženském okruhu WTA je málo tak zajímavých hráček jako Agnieszka Radwaňská. Jejím největším úspěchem je nepochybně letošní vítězství na WTA Tour Championships v Singapuru, kde ve finále porazila Petru Kvitovou. Je zajímavé, že obě hráčky se na tomto turnaji utkaly pokaždé v posledních pěti ročnících s bilancí 3:2 ve prospěch Radwaňské. A i když patří do stejné generace a dělí je od sebe jediný rok, každá je úplně jiná.

Dnešní ženský tenis je vnímán jako velmi fyzický sport. Hráčky, které bereme jako nezpochybnitelnou světovou špičku, mají fyzické parametry umožňující hrát silový agresivní tenis. Sestry Williamsovy, Šarapovová, Azarenková, Kvitová. Agnieszka se ale vymyká. Patří spíš do společnosti Heninové a Hingisové, hráček, které vítězily chytrostí, pestrostí hry a technikou. Se soupeřkami »nezápasily«, ale hrály s nimi hru zvanou tenis.

Agnieszka se v průběhu kariéry vyvíjela a různé soupeřky ji motivovaly k různým způsobům hry i výkonu. Série pěti zápasů s Kvitovou na WTA Tour Championships ale vytvořila unikátní příležitost podívat se na její hru z pohledu levoruké agresivní hráčky absolutní světové špičky na vysoce prestižním turnaji.

zápasy Radwaňská vs. Kvitová


Bilance 3:2 naznačuje, že Agnieszka s Petrou hrát umí. Jak to dělá? Analyzovali jsme celkem 671 bodů, z nichž Agnieszka získala 349 (52 %), měla přitom nízkou produktivitu (14 %, standard je 25 %) a nízkou chybovost (48 %, standard je 55 %); produktivita určuje, kolik procent bodů získala vlastním přičiněním, jde tedy o vítězné míče nebo vynucené chyby soupeřky. Chybovost určuje, v kolika procentech při vlastním zakončením udělala nevynucenou chybu.

KVALITNÍ PODÁNÍ A RETURN

Základní charakteristikou podání Radwaňské je nečitelnost. Nepreferuje výrazně žádný směr prvního podání zprava ani zleva. V zápasech s Kvitovou měla o něco vyšší úspěšnost při prvním podání do bekhendu (68 %) než do forhendu (62 %). Zřejmě si toho byla i vědoma, protože podání do bekhendu bylo o něco častější (cca 3 z 5). Podání do forhendu ale rozhodně nezanedbávala. Totéž platí i pro druhé podání. Nejméně používaný směr je zprava ven z dvorce, ostatní směry z obou stran jsou zastoupeny rovnoměrně. Preference směru podání se neprojevují ani při bližším zkoumání ve vztahu ke skóre a času zápasu. V tomto směru je Agnieszka dost výjimečná. Většina ostatních hráček světové špičky své stereotypy a preference při podání má a statistiky rozhodně rovnoměrné nejsou.

Statistika úspěšnosti podle směru returnu soupeřky ukazuje, že ani v této oblasti nemá výraznější slabinu. Jediná kombinace, při které byla úspěšnost Agnieszky nižší než 50 %, byla při returnu Petry zleva bekhendem křížem (46 %).

Polka je sice na podání nečitelná, ale není z něj bezprostředně nebezpečná. V hodnocených zápasech podávala celkem 312x a přímo v souvislosti s podáním a bez nevynucených chyb soupeřky získala pouze 39 bodů (esa, vynucené chyby soupeřky na returnu, vítězný druhý úder) a udělala 7 dvojchyb. Petru tedy podle očekávání nedrtila podáním, ale přehrávala v delších výměnách.

Agnieszka podstatně hůř returnovala zleva než zprava, a to bez ohledu na směr servisu. Průměrná úspěšnost získávání bodů v krátkých výměnách do 6ti sekund po returnu zprava byla okolo 45 %, zleva pouze 34 %.

Hexagony Radwaňské a Kvitové


TOP TECHNIKA

Kvalita techniky se projevuje ve schopnosti nechybovat nebo nevytvářet snadné příležitosti soupeři v běžných situacích, především ve hře od základní čáry, a v efektivnosti řešení složitějších situací (náběhy, voleje, prohozy, loby, stopbaly…).

Hra Agnieszky od základní čáry nebyla nebezpečná sama o sobě. V hodnocených zápasech zahrála jen 15 vítězných úderů a donutila soupeřku k sedmi vynuceným chybám. V tlaku od základní čáry tedy evidentně není tajemství jejích vítězství. Přesto je pro ni hra zezadu velmi efektivní, protože tak vyhrála 161 bodů z 241 (67 %). Dokázala udržet míč ve hře a soupeřka jí nakonec body věnovala vlastními chybami.

Při zakončení nehrála ostré úhly, spíše údery podél. Neměla výraznou preferenci ve změně směru při zakončování bodů, a to z obou stran. Všechny kombinace byly zastoupeny obdobně a s podobnou úspěšností. Jediné, co se jí nedařilo, bylo zakončení forhendem při změně směru z křížem na podél (75% chybovost). Umí náběhy, voleje, prohozy i stopbaly. Získala tak 27 bodů s úspěšností cca 70 %.

Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že s technikou Agnieszka nemá problém. Umí všechny údery, takže se nemusí k ničemu nutit. Hraje ten, který je v dané situaci optimální.

TOP TAKTIKA

Když je na podání, nespěchá se zakončením. Z 312 bodů se rozehrálo 208 a ona pouze 21x ihned zakončovala. Zisk 9 bodů za to ale nestál. Okamžité zakončení tak zvolila průměrně 4x za zápas. Na příjmu přímo returnem téměř neútočila, a když, tak vždy neúspěšně (celkem 12 nevynucených chyb). Při bodech delších než 6 sekund zakončila z útoku 26 bodů a 15 z nich získala. To je také jenom 5x za zápas. Z hexagonu hry (viz níže) je dále vidět, že hraje celodvorcový tenis (zónová pestrost). Tím znesnadňuje soupeřkám nastavení rytmu a předvídání, kam umístí další míč.

Taktika Radwaňské je z výše uvedeného zcela zřetelná. Hru se snaží dostat do neutrální situace, kdy se s velkou pravděpodobností pokusí zakončit soupeřka. Agnieszka ví, že statistika bude na její straně.

TOP PSYCHIKA

Její hra není závislá na skóre. Hraje stejně kvalitně na začátku i konci gamů a setů. To je jasným ukazatelem zvládnuté psychiky. Nebojí se hrát v obraně a dokonce z ní jednou za čas zaútočit. Body získává nezávisle na délce bodu, a to jak při příjmu, tak i na podání.

Dokáže »sbírat« body ve správný okamžik a řadit je za sebou. K zisku gamu je vždy zapotřebí »šňůrka« nejméně dvou bodů, a to jí naprosto pravidelně jde. Přestávku mezi body při podání drží standardní až mírně delší: 21 až 33 vteřin. Evidentně jí to vyhovuje, protože tak získává body s úspěšností 64­-70 %.

Nemá velké propady ani euforie. V pěti hodnocených zápasech byla pouze při 9 bodech psychicky »dole« (stav například při 5 nevynucených chybách z posledních 8 bodů) a ani jednou v euforii (např. po 5 vítězných úderech z posledních 8 bodů) podle tzv. indexu psychické pohody. Většinou se pohybuje kolem průměru. Již nadprůměrný index na ni působí pozitivně a zvyšuje se například účinnost prvního podání a úspěšnost v kratších bodech.

TOP KONDICE

Jednotlivé body jsou pro hráčky stejně dlouhé, a proto se u nich kumuluje podobná únava. Lepší »krátkodobá« kondice se pak projeví rychlejší regenerací o přestávkách mezi body a následně vyšší úspěšností získávání bodů, než dosahuje soupeřka. To je i případ Agnieszky. »Dlouhodobá« kondice je ovlivněna celkovou dobou zátěže a krátkými přestávkami se neobnovuje. Radwaňské výkonnost mírně klesá až ve čtvrté půlhodině zápasů; 90 minut má úspěšnost v získávání bodů 50 až 54 %, ve 4. půlhodině 45 %.  

HEXAGONY HRÁČEK

Každá hráčka má svůj styl hry, který je možné přiblížit prostřednictvím diagramu. Jednotlivé vzájemné zápasy jsou znázorněny různobarevnými vlákny a je tak dobře vidět, že v hodnocených zápasech se nijak nepřekvapovaly. Každá hrála svůj styl.

TOP BREAK2WIN

Statistiky podání, returnu, techniky, taktiky, psychiky a kondice ukazují, že Agnieszka je vyzrálá komplexní hráčka, která umí prakticky vše, co tenis vyžaduje. Jednou z mála slabin je, že neumí (nebo nechce) hrát vítězné údery. To také naznačuje obecnou cestu, jak s ní hrát. Trpělivě, nenechat se vyprovokovat k nepřipraveným útokům a zaútočit až v okamžiku, kdy je na to situace jasně zralá. Není třeba spěchat, protože Agnieszka zbrkle sama do útoku nepřejde, alespoň ne příliš často. To vyžaduje sebevědomí, disciplínu a dobrou kondici, protože výměny budou dlouhé. K tomu je užitečné zkusit najít další skulinky. To je již ale na skutečně detailní rozbor ze zápasů z poslední doby a obdobných podmínek.

K takové analýze soupeře i vlastní hry můžete využít služby Break2win. Kontaktujte nás nebo se přímo zaregistrujte zdarma na www.break2win.com. Porazit lze každého soupeře, jen je třeba vědět, jak na něj. Obecné statistiky a analýzy k tomu příliš nepomohou. Popisují, ale nedávají návod. Je zapotřebí rozkrýt vědomé i nevědomé jednání hráčů v klíčových momentech a nalézt jejich vzorce chování. Analyzovat slabiny a přednosti. A každý hráč své vzorce chování v určitých podmínkách opakuje. Jenom to není pouhým okem vidět. Systém a služby Break2win vám přinášejí »oči« a »mozek«, které dokáží během zápasů neviditelné vidět a skryté odhalit.

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK

Pro účast v diskusi je nutná registrace.

VSTOUPIT DO DISKUSE

Všechna práva vyhrazna, 2018
info@psycho4sport.com, +420 608 028 339, Praha