Zakončovat nebo nezakončovat?

ilustrační obrázek
Dalších 6 fotografií v galerii

Rozbor taktiky utkání Murray vs. Dimitrov v osmifinále v Cincinnati v roce 2015.Z hlediska skóre šlo o absolutně vyrovnaný zápas. Proč tedy nakonec Murray vyhrál? V čem se hráči lišili?

Základní údaje:

Zápas trval 2:54 h, z toho se hrálo 26 minut a přestávky trvaly 2:28 h

Hrálo se 229 bodů, z toho Murray vyhrál 115 bodů, Dimitrov 114

Murray zahrál 19 vítězných úderů a udělal 13 vynucených a 54 nevynucených chyb

Dimitrov zahrál 47 vítězných úderů a udělal 9 vynucených a 87 nevynucených chyb

Oba hráči 5x prohráli svoje podání

Jedním z ukazatelů, který velmi názorně přibližuje průběh zápasu, je výkonnostní křivka. Jde o graf, ve kterém hráč dostane +2 body za vítězný úder, -2 body za nevynucenou chybu, +1 bod za vynucenou chybu soupeře a -1 bod za vlastní vynucenou chybu. Body se sčítají. Klesající graf tedy ukazuje na převahu chyb nad aktivně získanými body, stoupající křivka opačnou bilanci a »rovinka« znamená »vezení se« v zápase, kdy hráč nechává zakončování bodů na soupeři.

Je patrné, že výkonnostní křivky obou hráčů klesají. U Murrayho rovnoměrně, u Dimitrova proměnlivě. Murrayho výkon byl tedy stabilnější bez ohledu na průběh zápasu a stav skóre, i když také dělal dost nevynucených chyb. Dimitrovova křivka stoupá a klesá, což je důsledkem jeho snahy o ukončování bodů. Dimitrov zakončil 2/3 bodů, Murray jenom 1/3. Dimitrov hrál tedy mnohem aktivněji, ale přesto zahrál za celý zápas pouze dvakrát 3 vítězné údery v řadě a nepřineslo mu to žádný skutečný zisk (brejk, brejkbol či jiný tlak na soupeře). Bez řetězení vyhraných bodů přitom nejde sestavit gamy. Hráč, který chce hrát aktivně, by si sekvence vyhraných bodů měl zajišťovat sám. Konečná bilance získaných bodů je sice nakonec vyrovnaná, ale u Dimitrova se chyby kumulovaly v důležitějších okamžicích a vítězné míče hrál spíše v »povinných« bodech při vlastním podání.

Výkonnostní křivka zápasu

Zakončovat, nebo nezakončovat?

Statistika zápasu jasně ukazuje, že zakončení nevycházející z tlaku bylo naprosto kontraproduktivní. Dimitrov z běžných herních situací, tedy z těch, kdy nebyl pod tlakem ani v útoku (rally), udělal 74 nevynucených chyb ze 100 pokusů, Murray 48 z 61. Z útoku byli oba hráči naopak velmi efektivní. Dimitrov zahrál 20 vítězných míčů z 24, Murray 6 ze 7. Murray byl vlastně při zakončování bez tlaku procentuálně horší, ale protože se o něj nesnažil tak často, utrpěl nakonec menší ztrátu než Dimitrov (-35 proti -48).

Statistika zápasu

Chování z hlediska skóre v gamech

V gamech, při jakémkoli skóre, nebyl mezi hráči rozdíl v získávání bodů. Tedy nebyli na něm negativně závislí. Hráli bod za bodem, ignorovali negativní skóre a nevnímali ani skóre hrající pro ně. To tvoří jedno ze tří nejdůležitějších umění tenisty. Zde prospěli oba na výbornou.

V které zóně dvorce ukončovali body

Většinu od základní čáry a oba s chabou efektivitou. Jakmile se dostali hlouběji do dvorce k čáře pro podání a k síti, úspěšnost se výrazně zvýšila. To koreluje se statistikou úspěšnosti podle aktivity. Zóny čáry pro podání a u sítě jsou mentálně a takticky složitější, protože čím blíže k síti, tím méně je času a je větší potřeba předvídat soupeřovu hru. Od základní čáry se hráči nebyli schopni překvapit, nezískávali převahu a ve snaze zakončit chybovali.

Čas na regeneraci

Mezi hráči byl překvapivě velký rozdíl v úspěšnosti bodů podle kumulované únavy (index únavy). V bodech kondičně nezatížených kumulací únavy z předchozích delších výměn, před kterými nebyla dlouhá přestávka mezi body, gamy, či při výměně stran, hrál výrazně lépe (+16 bodů) Dimitrov. Naopak při kondiční zátěži vzniklé ze série dlouhých bodů bez delší přestávky na tom byl výrazně lépe Murray (+12 bodů). V ostatních kondičních zátěžích byla úspěšnost obdobná.

Index únavy

Půlhodinky změn

Každou půlhodinu hry se přelévala výkonnost hráčů. Po prvních dvou s převahou Dimitrova a vyrovnané třetí nastala výrazná změna ve prospěch Murrayho. Pak následoval herní propad Murrayho a znovunabytí jeho převahy. Hráči nejsou roboti a jejich psychická kondice se několikrát během zápasu změní. Alfou a omegou úspěchu je umění být psychicky nahoře v rozhodujících fázích zápasu. To nakonec dokázal Murray. Jeho výkon kulminoval na konci 2. a 3. Setu, a proto dokázal vyhrát tie-break a otočit 3. set ze stavu 2:5.

Jak řadili body

Index psychické pohody se stanovuje z úspěšnosti posledních osmi bodů. Dimitrov hrál mnoho bodů jak s nadprůměrným, tak s nízkým indexem, tj. měl dlouhá období, kdy byl dole, a dlouhá období, kdy byl nahoře. Murray byl naproti tomu skoro pořád uprostřed. Vypovídá to o schopnosti Murrayho nepodléhat euforii ani zoufalství a o důvěře ve vlastní hru. K uzavření gamů a setů nejsou zapotřebí dlouhé sekvence vyhraných bodů, stačí dvě až tři. Vyhrává spíš ten, kdo umí víc kratších sekvencí, než ten, kdo umí dlouhé.

Index psychické pohody

Jak hráli v různých částech setů

Vstupy do setů měl razantní Dimitrov (+15 bodů), středy setů jsou vyrovnané, ale uzavírání měl výrazně lepší (+12) Murray. Vypadá to, jakoby Murray uměl odpočívat v částech setů, kdy se pro něj nic tak důležitého nedělo, a naopak se nastartovat, když bylo potřeba.

Body v jednotlivých fázích setu

Úspěšnost v různě dlouhých bodech

Statistika úspěšnosti podle délky bodů je pozoruhodně vyrovnaná. Oba hráči uměli hrát na malý i velký počet úderů. To je důkazem jejich schopnosti připravit se a koncentrovat na předem »neznámý« čas délky bodů. Zápas má v podstatě jen čtyři varianty. Bod končí buď podáním, nebo returnem, případně druhým úderem jednoho z hráčů, anebo vzniká různě dlouhá rally. První tři varianty jsou dominantně závislé na psychice: psychické odolnosti, psychickém stavu, intenzitě a směrování koncentrace. Schopnost obstát v rally je již podmíněna kombinací psychiky a kondice.

Kdo uměl lépe využívat přestávky mezi body

V bodech po kratších přestávkách před 1. podáním (do 18 s) byl úspěšnější Murray. Zřejmě to o sobě i ví, protože většina takto krátkých přestávek byla při jeho podání. Při delších přestávkách již byla úspěšnost hráčů vyrovnaná. Znamená to, že při přestávkách blízkých povolenému limitu byli oba hráči schopni dostatečně zrelaxovat (»splachovat« odehrané body, nabírat energii, včas se připravovat na 1. úder dalšího bodu).

Gameboly a brejkboly

Mezi hráči nebyl žádný rozdíl. Z brejkbolů a gamebolů se nesesypali a situaci neřešili negativně. Tlak skóre pro ně nebyl stres, ale běžná situace.

Čím ukončovali body

Dimitrov zakončoval 69x forhendem a 47x bekhendem se stejnou úspěšností 27%, Murray nemá preferenci – 36 forhendů a 37 bekhendů, ale zakončení bekhendem bylo opravdu bídné. Uspěl 2x z 37 zakončení, a to jednou z náběhu a jednou lobem. Běžným úderem po dopadu neuspěl ani jednou. Dimitrov uhrál bekhendem 13 bodů, z toho 6 z hloubky dvorce a 7 od základní čáry. Při smeči neudělal Murray ani jednu chybu z 5, Dimitrov byl úspěšný 9x z 12. Podání a returny 1. i 2. podání měli oba hráči stejně účinné. Murray byl úspěšnější při podání na T, Dimitrov křížem. Pokusy na tělo byly u obou neúčinné. U 2. podání měli větší než 50% úspěšnost při podání na tělo, jinak pod 50 %. Na příjmu byli oba hráči poměrně vyrovnaní. Murray byl o něco lepší při příjmu 1. podání, kdy dokázal získat více než polovinu bodů po úspěšném riternu, Dimitrov byl lepší po úspěšném returnu 2. podání, kdy získal více než 2/3 bodů.

Závěr

Z pohledu Break2win jsou celkové statistiky naprosto vyrovnané, rozhodla schopnost získávat důležité body ve správný okamžik. A tady se ukázala horkokrevnost Dimitrova, které dal Murray šanci se projevit. Dimitrov ve 2. setu vedl v tie-breaku 2:1, ale od tohoto stavu udělal šest chyb a zahrál jeden vítězný úder. Murray jenom čekal. Ve 3. setu vedl Dimitrov 5:2 a od té doby udělal 17 chyb a zahrál 4 vítězné údery. Murray zase jenom čekal a stačilo mu to. Dimitrov se už cítil být blízko vítězství a snažil se hrát lépe, než umí. A to nefunguje. Psychika vítěze je jiná. Murray věřil své hře a neměl výkyvy. To je rozdíl mezi šampionem a skvělým hráčem.