Sobota, 11. listopadu 2017
Příklad 1: V některých bodech ve hrách (games) se hráč není schopen koncentrovat na hru a dělá řadu nevynucených chyb.
Příklad 2: Soupeř je příliš slabý a hráč dělá v průměru velké množství nevynucených chyb (vysoká chybovost).
Příklad 3: Hráč neměl "svůj" čas na přípravu na utkání.
Příklad 4: Průběh utkání je jiný, než hráč očekával.
Příklad 5: Kolísání výkonnosti v jednom utkání je u konkrétního hráče tradiční a jakoby nezávislé na výkonnostní úrovni soupeře.
Příklad 6: Hráč nemá relativně standardní postupy při přípravě na jednotlivá utkání a jeho příprava na trénink a na utkání je výrazně odlišná.
Psychologický rozbor: Optimalizace úrovně aktivačně - motivačně - emoční vzhledem k časovým charakteristikám sportovního výkonu je podstatnou složkou psychologické přípravy hráče. Tyto komponenty se vzájemně ovlivňují, jsou provázané a jsou funkční jako celek. Jejich příliš nízká či příliš vysoká úroveň negativně ovlivňuje kvalitu výkonu. Výše uvedené příklady ukazují typické situace a konkrétní projevy psychiky hráčů, které často trenéři mylně zařazují mezi problémy technické, taktické či kondiční (tělesné). Souvisejí však s absencí této části psychologické přípravy. K regulaci aktuálních psychických stavů se používá různých biologických, fyziologických, psychologických a pedagogických prostředků. My se zde zaměříme na metody psychologické. Částečně čerpáme z publikace autorů R. Seilera & A. Stocka (1996): Psychotrénink ve sportu i v životě. Olympia, Praha. Překlad: Prof. PhDr. M. Vaněk, DrSc.
Metoda: Progresivní relaxace
Tato metoda se týká tělesného a duševního uvolnění, odstranění ztuhlosti svalů. Spočívá v realizaci těchto kroků:
položte se pohodlně na záda a pravidelně dýchejtekaždou svalovou skupinu pozvolna napínejte od slabého až k silnému napětí po dobu pěti vteřin,15 vteřin mezi jednotlivými cviky odpočívejtecvičení opakujte ještě jednounapínání a uvolňování částí těla probíhá v následujícím pořadí: ruce, paže, ramena, záda, hrudník, břicho, hýždě, dolní končetiny, krk, šíje, obličejcvičení opakujte jedenkrát denně ve stejné době po dobu 20 - 30 minut cvičení ukončete 90 minut před hlavní činností (trénink, utkání) v případě, že hlavní činnost bude následovat, zařaďte některé aktivační cvičení Metoda: Tok dechu
Tato metoda se týká psychofyzické regenerace. Spočívá v realizaci těchto kroků:
vyberte takovou polohu těla, která umožňuje volné dýchánípasivně vnímejte průběh dýchání cvičení provádějte vícekrát denně po dobu 2- 3 minut, později 3 - 12 minutoptimální doba pro cvičení je po probuzení před snídaní, večer před usnutím a v poklidné denní doběcvičení skončete 30 minut před začátkem sportovní činnosti.
Metoda: Hluboké uvolnění
Tato metoda se týká navození psychofyzické rovnováhy. Spočívá v realizaci těchto kroků:
zaujměte klidovou polohu, zavřete oči, klidně a pravidelně hluboce dýchejte nechte tělo hlouběji a hlouběji "klesat do podložky" a vnímejte nastupující uvolnění a snažte se je prožívat dýchejte přirozeně cvičení provádějte 10 - 20 minut bezprostředně před spaním naučené cvičení můžete aplikovat při narušené duševní a tělesné rovnováze přibližně 1 hod. před začátkem sportovní činnosti.
Metoda: Meditace
Tato metoda se týká vnímání skutečnosti, klidu, odpoutanosti a vnitřní jasnosti. Spočívá v realizaci těchto kroků:
určete smysly vnímatelný "konkrétní" objekt meditace; např.: foto tenisty(-tky) = zrakové vnímání hudební skladbu = sluchové vnímání vůni květiny = čichové vnímání závan větru = kožní vnímání jablko = chuťové vnímání; "abstraktní" objekty jako láska, příběh apod. jsou předmětem paměti a jejich myšlenkového zpracování pasivně nechte plynout myšlenky, které se Vám vynořují pokud se myšlenky odklání, přiveďte je zpět k meditačnímu objektumetodu používejte kdykoli v klidné denní době zpočátku cvičení provádějte 5 - 10 minut, později 15 - 30 minut.
Metoda: Tok myšlenek
Tato metoda se týká dosažení vnitřní vyrovnanosti a uvědomění si vlastních myšlenkových struktur. Spočívá v realizaci těchto kroků:
rovnoměrně dýchejte, veškeré myšlenky zaměřte sám na sebenezaujímejte k nim žádné postoje, nechte je volně plynout snažte si uvědomit klidný průběh tohoto cvičení za pomoci tiché, uvolňující hudbycvičte mezi probuzením a snídaní a večer před usnutím po dobu 10 - 15 minut aplikujte těsně před sportovní činností.
Metoda: Jogging
Tato metoda se týká odstranění psychofyzických stresů, pozitivní změny nálady a zvýšení pocitů vlastní hodnoty (sebehodnocení). Spočívá v realizaci těchto kroků:
volně a pomalu poklusávejte, udržujte přirozený rytmus pohyburychlost klusu přizpůsobujte dýchání (nikoli naopak) vnímejte změny tělesných funkcí (dýchání, tlukot srdce, svalové napětí a uvolnění apod.)
Pozn.: Po cvičení ihned následuje tělesná hygiena (sprchování). Je doporučovaný lehký osvěžující nápoj. Odpočinek je vhodný s uvolňující hudbou.
Metoda: Bleskové uvolnění
Tato metoda se týká rychlého psychického uvolnění, zmírnění stresů a dosažení vyrovnanosti. Spočívá v realizaci těchto kroků:
jakoukoli metodou rychle uvolněte svalstvo celého tělametodu provádějte v momentu prožívání náročné (stresové) situace metodu můžete používat i v utkání při střídání stran.
Metoda: Uvolňovací dýchání
Tato metoda se týká rychlého psychického uvolnění a psychofyzické vyrovnanosti. Spočívá v realizaci těchto kroků:
zřetelně prohlubte a prodlužte vydechování nezávisle na držení tělapozornost soustřeďte na výdech, vdechujte automatickymetodu provádějte v klidném prostředí dvakrát až třikrát denně po dobu 2 - 3 minut metodu aplikujte v okamžicích podrážděnosti před soutěží či v jejím průběhu
Metoda: Vybití
Tato metoda se týká bezprostředního odstranění vnitřního napětí a snížení emočního vzrušení. Spočívá v realizaci těchto kroků:
pohybovou činnost zaměřte na kontrolu svalového napětí (švih paží, stínové boxování, hlasité vydechnutí apod.)metodu začleňte do běžného tréninkového procesu a doveďte ji až k úplné automatizaci metodu používejte při vysokém emočním napětí před soutěží pohybovou činnost můžete spojovat s hlasitým hekáním, sebepovzbuzujícími výkřiky apod.
Metoda: Krátký spánek
Tato metoda se týká obnovení psychických a fyzických sil. Spočívá v realizaci těchto kroků:
zaujměte přirozenou (navyklou) polohu ke spaní, zavřete oči, rovnoměrně dýchejte a uvolněte všechny svalystanovte si čas pro probuzení (v minutách), představujte si běh času na číselníku hodinek a opakujte si: chci spát - usnout - spát...až do usnutíbezprostředně po probuzení se zaktivujte protažením (strečinkem), narovnáním se a zrychlením dechumetodu používejte při akutním vyčerpání obzvláště dobrý účinek se dosahuje při spánku trvajícím 20 - 40 minut, může však trvat i 15 - 90 minut
Metoda: Prohlídka
Tato metoda se týká vědomého vnímání těla, vnímání psychofyzického stavu a odstraňování nervozity a napětí. Spočívá v realizaci těchto kroků:
vleže zavřete oči, dýchejte klidně a pravidelněv myšlenkách si od hlavy až k patě prohlížejte celé tělov každé jeho části (těla) se chviličku zastavte a uvědomte si jeho vnitřní stavjakmile zjistíte, že není uvolněné, okamžitě se o to snažtev myšlenkách prohlížejte i svoji psychikumyšlenky nechejte volně plynout, v žádném případě negativní prožitky nepotlačujtenepříznivé myšlenky či pocity proberte s osobou (trenérem), které důvěřujete nebo je analyzujte sámmetodu aplikujte jedenkrát během tréninku po dobu 10 - 15 minut
Metody: Aktivační dýchání a Nabíjení energie
Tyto metody se týkají rychlé psychofyzické aktivace a odstraňování nízké úrovně startovního stavu. Spočívají v realizaci těchto kroků:
rychle a hluboce vdechujte, vydechujte samovolněmetody procvičujte v rámci tréninku několikrát denně po dobu 2 - 5 minut metody aplikujte v okamžicích oslabeného napětí.